
Osa událostí
Celá kauza se táhne více než 60 let. Níže uvádíme přehled nejdůležitějších bodů v čase.
Použité zkratky: NÚP – nový územní plán, SDD – Spolek dělnické domky, DD – dělnické domky, VZ – veřejné zasedání. KÚSČK – Krajský úřad Středočeského kraje, PD – projektová dokumentace.
1964 – Prodej domů, pozemky nejsou zapsány
Kovohutě nabízejí dělnické domky k prodeji. Katastr zapisuje pouze stavby, nikoli pozemky pod nimi.
1994 – První územní plán města
Vzniká první územní plán města Čelákovice. Na základě intervence Kovohutí jsou pozemky pod dělnickými domky zahrnuty do průmyslové zóny.
2004 - Změna územního plánu
Změnou územního plánu (Ing. arch. Danda) je lokalita vyňata z průmyslové zóny a zařazena do zóny pro bydlení. Tato změna však není vyznačena v grafické části územního plánu. Vzniká tak rozpor mezi grafickou a textovou části územního plánu. Tento stav je nezákonný a vyžaduje nápravu!
2010 - PD na kanalizaci a vodovod, změna starosty
2011 - Zastavení projektů na vodovod a kanalizaci, start nového územního plánu
1. 9. 2011 informuje místostarosta Ing. Miloš Sekyra o zastavení projektu pro zavedení vody a kanalizace. Projekt je zastaven s odůvodněním, že lokalita není určena pro bydlení, ale pro průmysl. Realizace zasíťování je podmiňována tvorbou nového územního plánu. Vzniká dokument Strategický plán města Čelákovic a v něm příslib, že nový územní plán bude hotov nejpozději do roku 2014.
Pozn. Píše se rok 2022 a NÚP stále není hotov!
2012 - Nabídka k vystěhování do Milovic
V roce 2012 se město neoficiální cestou pokouší o vystěhování obyvatel DD . Prostřednictvím úředníka, který obchází bytové jednotky, zjišťuje zájem o výměnu za obecní byt v Milovicích. Naštěstí lidé na tuto nabídku nepřistupují, protože tehdejší vedení města si muselo být vědomo, že blokace prodeje bytů v Milovicích končí v roce 2021. V roce 2021 nastal prodej těchto bytu z iniciativy vedení města Čelákovice za tržní cenu!
2014 - Spolek Dělnické domky začíná se svými aktivitami
Zahájení činnosti Spolku dělnické domky.
7. 7. a 9. 7. 2014 podávají obyvatelé DD návrh na změnu ÚP (zařazení lokality DD do zóny pro bydlení). 10. 12. 2014 Zastupitelstvo města návrhu nevyhovuje.
2015 - Návštěva starosty v lokalitě a argumenty, proč nic nejde
V roce 2015 a 2016 SDD iniciuje několik schůzek se starostou a dalšími představiteli města, jejichž tématikou je NÚP, problematika zasíťování, černé skládky a kontrola domácích topenišť. Na jedné ze schůzek je přítomná také zesnulá Ing. arch. Neumannová, autorka projektové dokumentace z roku 2010. Pan starosta argumentuje, že pro život obyvatel DD nelze nic udělat, dokud nebude hotov NÚP. A obyvatelé DD se mohou jen modlit, aby v NÚP byla jejich lokalita vyznačena jako zóna obytná, místo stávající průmyslové.
Až do podzimu roku 2015 jsou místní obyvatelé udržováni v nejistotě.
3.9. 2015 navštěvuje lokalitu pan starosta společně s ředitelem Techických služeb. Hovoří mimo jiné o tom, že díky ochrannému pásmu drah nelze do lokality umístit ani provizorní osvětlení. Doporučuje občanům instalovat světelný reflektor na telefonní sloup – neoficiálně a na vlastní náklady. Dále starosta hovoří o tom, že zasíťování nelze provést z důvodu úzké šíře uliček, jež nevyhovují normám, dále pak lokalita nevyhovuje normám požární bezpečnosti. Zmínil také, že jednou z variant, o které město uvažuje, je zbourání domů a ekologická asanace celé oblasti.
Výše uvedené argumenty se Spolek rozhodl prověřit.
16. 12. 2015 o situaci v kolonce referuje Nymburský deník.
Pozn. V září 2022 vzniká z iniciativy města přímo pod železniční drahou rozsáhlé osvětlené parkoviště. Kolonie DD, která s tímto parkovištěm přímo sousedí, je však i nadále ponořena do tmy.
2016 - Argumenty vyvráceny, slib starosty, CHYBA v územním plánu, přijíždí TV
4.1. 2016 Dle vyjádření bezpečnostního experta, který kolonku navštívil, přístupové komunikace a nástupní plochy požární techniky plně vyhovují normám. U hustých zástaveb lze zažádat o tzv. výjimku z ochranných pásem. Argumenty a obavy starosty Pátka byly vyvráceny.
Ve stejný den se Komise pro rozvoj města jednoznačně vyslovuje pro zachování lokality DD pro bydlení. S doporučením Komise nikdo z vedení města Spolek neseznamuje, obyvatelé jsou i nadále udržováni v nejistotě, že jejich domky možná budou zbourány.
4. 1. 2016 podává SDD další návrh na změnu územního plánu.
11. 1. 2016 přijíždí do lokality Česká televize a vysílá reportáž v rámci Událostí v regionech.
13. 1. 2016 na veřejném zasedání "odhaluje" starosta chybu v územním plánu, která vznikla v roce 2004. (První změnou územního plánu byla bytová zástavba DD vyňata z průmyslové zóny a zařazena do smíšené plochy pro bydlení. Chybou zpracovatele však tato změna nebyla zaznamenána v grafické části ÚP. Ačkoli jsou obě části ÚP rovnocenné, město svá rozhodnutí opíralo výhradně o grafickou část ÚP. Vznikl tak nezákonný stav vyžadující okamžitou nápravu! Pozn. V roce 2010, kdy byla vypracovaná projektová dokumentace, však daný rozpor nebránil realizaci projektu a současný starosta byl ve vedení města!
Starosta veřejně prohlašuje, že je přesvědčen o správnosti textové části, na základě které je možno rozjet zasíťování. Slibuje, že se za obyvatele kolonky postaví a ihned osloví firmu STAVOKOMPLET–PROJEKCE s.r.o, která v roce 2010 zpracovala projektovou dokumentaci. Ujišťuje SDD, že vzhledem k výše uvedeným argumentům a téměř hotovému NÚP, je zbytečné trvat na změně ÚP. Téhož dne rozhoduje Zastupitelstvo města, že návrhu na změnu ÚP nevyhovuje.
Leden až březen 2016 firma STAVOKOMPLET-P. řeší požadavek města. Starosta požaduje přepracování celé projektové dokumentace na základě změny jedné z norem ČSN. Projektantka sděluje, že k 1. stupni územního řízení nejsou úpravy nutné. Starosta však na přepracování trvá. Firma požaduje adekvátní částku za přepracování, což starosta odmítá a tlačí cenu co nejníže.
V květnu 2016 paní projektantka Neumannová spáchala sebevraždu. Projekt je zastaven do ukončení dědického řízení, jež má vypořádat smluvní vztahy. Starosta tvrdí, že do ukončení dědického řízení je město vázáno smlouvou, od které nemůže ustoupit.
30. 8. 2016 je dědické řízení ukončeno a pokračování projektu nic nebrání. Pozn. V okamžiku zesnutí projektantky město žádnou smlouvu vázáno nebylo a poptávkové řízení po novém zpracovateli projektové dokumentace se mohlo vyhlásit ihned.
17. 2. 2016 podává SDD písemnou námitku k plánovanému opatření o stavební uzávěře v lokalitě DD.
12. 9. 2016 probíhá schůzka předsedkyně SDD s místostarostou Studničkou, který sděluje, že problematika legalizace přístaveb se bude řešit až s novým územním plánem. Vedoucí stavebního úřadu Ing. Luštincová také doporučuje obyvatelům DD vyčkat s legalizací přístaveb do tvorby NÚP.
14. 12. 2016 Z vyjádření Ing. arch. Matějkové z Úseku územního plánování MÚ Brandýs n. L., jednoznačně vyplývá možnost vedení kanalizace v lokalitě DD. Starosta tvrdí, že je vyloučeno, aby vodoprávní úřad v Brandýse vydal stavební povolení. Tvrzení nemá ničím podložené.
V prosinci 2016 je vyhlášeno poptávkové řízení na zpracování nové projektové dokumentace. Ze šesti projektantů vyhrává firma LK PROJEKT, s.r.o.
2017 - Měsíce bojkotu ze strany radnice, městský právník nezná zákony, další medializace
17. 1. 2017 Rada města rozhoduje, že nepodepíše spolupráci s vítězem poptávkového řízení z prosince 2016.
11. 1. 2017 Vedoucí vodoprávního úřadu v Brandýse rozporuje tvrzení starosty z prosince 2016 o nemožnosti vydat stavební povolení a označuje ho jako "nepravdivé".
23. 1. 2017 podává SDD další návrh na změnu ÚP, neboť starosta nesplnil svůj slib vyřčený na zasedání města dne 13. 1. 2016.
24. 1. 2017 SDD si nechává vypracovat právní posouzení stávajícího stavu ÚP. Právník doporučuje odstranit rozpor v územně plánovací dokumentaci prostřednictvím klasické změny ÚP, neboť daný stav je nezákonný.
25. 1. 2017 Návrh SDD na úpravu chyby v ÚP (oprava zřejmé nesprávnosti dle § 70 Správního řádu) je zamítnut. Právník města Mgr. Havelka tvrdí, že opravu nelze provést z důvodu tzv. pravé retroaktivity.
7. 2. 2017 Vedoucí katedry práva na VŠ rozporuje tvrzení Mgr. Havelky, neboť územní plán je opatřením obecné povahy, u kterého platí retroaktivita nepravá. Tento výklad 11. 5. 2017 potvrzuje i Ministerstvo pro místní rozvoj.
4.2. 2017 o neutěšeném stavu v kolonce referuje víkendová příloha MF Dnes, rádio Impuls a iDnes.
4.2. 2017 o neutěšeném stavu v kolonce referuje víkendová příloha MF Dnes, rádio Impuls a iDnes.
3. 3. a 16. 3. 2017 Krajský úřad potvrzuje stanovisko vodoprávního úřadu v Brandýse o možnosti vydat stavební povolení.
29. 3. 2017 Zastupitelstvo odhlasovalo, že projednání změny ÚP se odkládá do rozhodnutí nadřazeného orgánu KÚSČK.
13. 4. 2017 Proběhlo jednání na KÚSČK. Kraj potvrzuje, že nemůže rozhodnout ve věci nesouladu ÚP a doporučuje provést klasickou změnu ÚP. Zpracovatel (Ing. arch. Danda) deklaruje, že zhotoví písemné stanovisko pro Stavební úřad.
11. 5. 2017 Nadřazený orgán KÚSČ vydává stanovisko, že Stavební úřad musí posoudit žádost v celkových souvislostech, případně si vyžádat stanovisko pořizovatele a projektanta ÚP. Nápravu chyby v ÚP lze zjednat postupem dle ust. § 44 stavebního zákona. Pozn. Stanovisko zpracovatele si Stavební úřad nikdy nevyžádal.
18. 6. 2017 Město Čelákovice objednána studii proveditelnosti. Rada města ukládá zahájit poptávkové řízení na zpracovatele PD.
9.6. 2017 Obdrželo SDD stanovisko zpracovatele ÚP potvrzující, že smyslem změny bylo vyjmout lokalitu č. 18 z územní rezervy pro Kovohutě.
29. 6. 2017 Podává SDD na Stavební úřad požadavek na opravdu zjevné nesprávnosti ÚP podle § 70 na základě stanoviska zpracovatele první změny ÚP.
11. 7. 2017 Starosta argumentuje, že změnu dle § 70 nelze provést, neboť nelze postupovat dle obecných předpisů ve správním řízení.
28. 8. 2017 KÚSČK písemně potvrzuje, že dle § 70 postupovat lze. Zmíněná změny byla rozeslána všem zastupitelům.
20.9. 2017 Na jednání zastupitelstva bylo odhlasováno zamítnutí návrhu na změnu ÚP bez jakékoli argumentace.
11. 12. 2017 Svítá naděje – Obyvatelé DD obdrželi informaci o zahájení projekční přípravy na stavbu vodovodu a splaškové kanalizace.
V prosinci 2017 Na základě nabídky předsedkyně SDD město podepisuje Memorandum o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR.
2018 – Vládní agentura doporučuje zasíťovat
3. 1. 2018 se uskutečnilo veřejné projednání postupu projektové přípravy. Město zdůrazňuje, že trvá na variantě tlakové kanalizace. Původní PD počítala s variantou gravitační.
19. 1. 2018 obdrží SDD informaci na základě zák. č. 106/1999 Sb. ohledně ceny, za kterou Kovohutě v roce 2010 převedly pozemky pod DD na město. Cena činila 490 Kč za m2.
3. 1. 2018 se uskutečnilo veřejné projednání postupu projektové přípravy. Město zdůrazňuje, že trvá na variantě tlakové kanalizace. Původní PD počítala s variantou gravitační.
19. 1. 2018 obdrží SDD informaci na základě zák. č. 106/1999 Sb. ohledně ceny, za kterou Kovohutě v roce 2010 převedly pozemky pod DD na město. Cena činila 490 Kč za m2.
6. 2. 2018 podepisuje město Memorandum o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR (na základě podnětu předsedkyně SDD). Je zřízena pracovní skupina a ASZC provádí v lokalitě sociální výzkum.
13. 9. 2018 se uskutečnilo veřejné setkání na radnici s představením výstupů ASZC. Provozovatel vodovodní sítě deklaruje, že jinou než tlakovou variantu kanalizace nepovolí.
14. 9. 2018 podalo město Čelákovice, v zastoupení firmy Vodohospodářský rozvoj a výstavba, a.s. žádost o vydání územního rozhodnutí a umístění stavby
5. 10. 2018 je Radě města ke schválení předložen Plán vzdálené dílčí podpory. Navrhovaná opatření jsou: zbudování kanalizační infrastruktury, zajištění možnosti připojení všech obyvatel, rozšíření možnosti k získání finančních prostředků k připojení a plán návazné revize při implementaci plánovaných opatření s termínem do roku 2020. Pozn. Žádná z těchto navrhovaných opatření se doposud nezrealizovala.